Książka dra Jerzego Siechowskiego o Fritzu Lubrichu jr. “ZRZUTKA”

Fundacja Jesteśmy dla Was na www.zrzutka.plhttps://zrzutka.pl/e8yv42 promuje wydanie książki dra Jerzego Siechowskiego o wybitnym kompozytorze i organiście Fritz Lubrich jr

Fritz Lubrich jr (1862 – 1952) był wybitnym kompozytorem, dyrygentem i organistą w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.

Uczęszczał do gimnazjum w Nysie, a w latach 1905–1908 do Seminarium Nauczycielskim w Żaganiu. W 1907 r. został w konserwatorium w Lipsku uczniem Maxa Regera i Karla Straube. Pod koniec studiów otrzymał nagrodę Arthura Nikischa za kompozycję

W latach 1911–1919 był nauczycielem muzyki w protestanckim kolegium nauczycielskim w Bielsku. W 1917 r. otrzymał austriacki tytuł profesora. W 1919 r. został na krótko starszym organistą w kościele św. Pawła we Wrocławiu. Z początkiem lata dwudziestych został organistą i chórmistrzem w ewangelickim kościele w Katowicach. Prowadził niemieckie i polskie chóry świeckie i kościelne, między innymi Meistersche Gesangverein, z którym wykonał katowicką prapremierę Stabat Mater Karola Szymanowskiego. Jednocześnie był kierownikiem miejscowego konserwatorium muzycznego. Był uznanym kompozytorem, którego utwory do dziś znajdują się w obiegu koncertowym. Po wojnie wyjechał do Hamburga gdzie był organistą i pedagogiem. Wśród jego uczniów byli Engelbert Hilbic, Günter Bialas, Gerd Zacher i Kurt Schwaen.

Książka dra Jerzego Siechowskiego w sposób przystępny i ciekawy przybliża sylwetkę katowickiego kompozytora ukazując jednocześnie bogactwo życia muzycznego w przedwojennych Katowicach.

Wszystkich zainteresowanych tą postacią prosimy o wsparcie wydania biograficznej książki o Fritzu Lubrichu jr.